İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 HAZİRAN 2022, PAZAR   

19

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 16.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 11.09.2021 21:27:54  Yayınlayan Birim: ERZURUM ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.10.2020 23:09:57

BASIN AÇIKLAMASI


15.10.2020 tarihinde CNNTÜRK kanalında yayınlanan Hande FIRAT`ın sunduğu Gece Görüşü programında Meslek Odaları kanununun değiştirilmesi  ile ilgili tartışma sırasında İnşaat Mühendisleri Odası hakkında ithamlarda bulunulmuş ve sonucunda İMO Erzurum Şubemizin de ilişkilendirildiği; gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanılmıştır. Bölgesinde 1992 yılından itibaren beş temsilciliği ile Şube olarak faaliyet gösteren İMO Erzurum her zaman devletinin yanında, vatanına bağlı, büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin bölünmez bütünlüğünü savunan, İnşaat Mühendisliği konularında ülkemizin kalkınması için hizmet veren ve mücadelesine hiç yılmadan devam eden bir meslek odasıdır.

Gece Görüşü programının konuklarından, Milliyetçi Hareket Partisi Mesleki ve Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar YILDIRIM "İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi Erzurum`da şube açmıyor Tunceli`de şube açıyor. Dolayısıyla orada şube açmıyor ki kendi hayatiyetini devam ettirebilsin." ifadesini kullanmıştır. Şubemiz hakkında gerçeği yansıtmayan bu ifade üzerine kamuoyuna böyle bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. 

27 Ocak 1954 tarihinde çıkarılan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği kanunuyla kurulmuş olan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezine bağlı, Iğdır, Erzincan, Kars, Bayburt ve Ardahan illerinde 1800`ü aşan üyesine hizmet veren Erzurum Şube olarak; Sn Yıldırım`ın bu talihsiz ifadeleri kullanmadan önce hiç olmazsa İMO`nun şube yapılanmasının nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olmasını beklerdik. 

19.12.1954 yılında kurulan ve önümüzdeki Aralık ayında da 66. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağımız İnşaat Mühendisleri Odamızın da içinde bulunduğu TMMOB yasasında yapılması düşünülen kanun teklifi hazırlanırken; TMMOB`nin ülkemizin en köklü meslek kuruluşlarından biri olduğu unutulmamalıdır.

Ülkemiz Ekonomisinde yıllardır lokomotif rolünü üstlenen inşaat sektörünün uzun yıllar daha böyle devam edeceği gerçeği düşünüldüğünde, hızla gelişen inşaat teknolojisi de göz önüne alınırsa 66 yıl önce çıkarılan bir kanunla mevcut durumun sürdürülemeyeceği aşikardır. 1954 yılında çıkarılan bir yasanın bizde günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerektiği kanaatindeyiz.  

Ancak; kanun teklifi hazırlanırken çıkarılacak kanunun uzun yıllar geçerli olacağı düşünülerek hareket edilmeli ve tam demokratik bir yapının oluşması için yoğun çaba gösterilmesi gerekmektedir. Mevcut yönetmelikler nedeniyle tıkanan sistemi çözmek için,  topyekûn değişiklik yerine mevcut kanun üzerinden aksayan noktaların belirlenip, düzenlemelerin buna göre hazırlanması daha akılcı bir çözümdür. Kanun yapıcıların bu noktada; oda işleyişini bilen, yönetmeliklere hakim ve sıkıntıları birebir yaşayan oda yöneticilerimizle istişare halinde olmaları gerektiği kanaatindeyiz.


Saygılarımızla,


Abdulkadir ORHAN

İnşaat Mühendisleri Odası

Erzurum Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı


 

Dosyalar

(1014 KB) (16.10.2020 23:10:41)

(1014 KB) (16.10.2020 23:12:24)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 557

Erzurum Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.