İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 HAZİRAN 2022, PAZAR   

49

PASİNLER MESLEK YÜKSEK OKULUNDA `ISI YALITIMI` SEMİNERİ VERİLDİ.

    Yayına Giriş Tarihi: 07.05.2016   Güncellenme Zamanı: 22.10.2016 17:33:19  Yayınlayan Birim: ERZURUM ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.05.2016 10:22:37

Atatürk Üniversitesi Pasinler Meslek Yüksek Okulunda `Dış Cephe Kaplama ve Isı Yalıtımı ` Semineri
verildi.
Şube Başkanımız İlhan Tohumcu tarafından verilen Seminere Şubemiz sayman üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Emre SAĞSÖZ Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit ORHAN, Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. VOLKAN ÖNER ve öğrenciler katıldı.
Şube Başkan`ımız İlhan Tohumcu seminerinde yalıtım gerçeği, Türkiye`deki enerji durumu, mantolama sistemleri, Türkiye`deki enerji tüketiminin dağılımı, Avrupa`da yalıtımın gelişimi, ısı kayıpları, yüzeyde yoğuşma, kesit içinde yoğuşma, mantolama yalıtım malzemeleri, mantolama ve yangın güvenliği, hatalı uygulamalar gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.
Tohumcu, "Ülkemizde enerjinin yüzde 34`lük kısmı binalarda kullanılıyor. Onun da yüzde 25`lik kısmı tasarruf edebileceğimiz bir durumda. Yaklaşık 9 milyona yakın binamız, 20 milyon civarında bir konut stokumuz var. Çiftçimiz, mühendisimiz, emekçimiz herkes üretiyor. Ürettiğimizden elde ettiğimiz geliri maalesef dışarıya gönderiyoruz. Çünkü çok iyi bir ihtimalle bina stokumuzun yüzde 10`u TS-825 ısı yalıtım kurallarına göre yalıtılmış durumda. Daha yüzde 10`dayız. Bu nedenle yalıtımın önümüzdeki 25-30 yılı var. Mevcut üretim kapasitesinde olan firmaların hepsi düşünüldüğünde tam zamanlı çalışsa dahi mevcut binalarımızın renovasyonu için bir 25-30 yıla daha geçmesi gerekiyor. Çok önemli bir sektör. Ülkemiz açısından önemli; çünkü kazandığınızı, ürettiğinizi dışarı veriyorsunuz "dedi.
Isı yalıtımının enerji tüketimini azalttığını anımsatan Tohumcu, " Isı yalıtımı çevrenin korunmasına katkı sağlar, ısıl konfor sağlar, sağlıklı yaşam sunar. İlk yalıtım ve işletme maliyetlerini azaltır. Isı yalıtımında başlangıç profilinin doğru yerleştirilmesi, ısı yalıtım sistemlerindeki yapıştırıcıların yüksek yapıştırma mukavemetinde olması, temel genleşmelerden dolayı elastikiyetinin olması, dolgu yapmaya yardımcı tanecikli yapının olması gerekiyor. Mantolamanın ise rüzgârlı ve sıcak havalarda uygulanmaması, don tehlikesi olan durumlarda uygulama yapılmaması, ürünlere yabancı madde karıştırılmaması, yağmur mevsiminde uygulamaya dikkat edilmesi, yüzey tespitinin yapılması, yüzey temizliği sağlamlığının, emiciliğinin ve düzgünlüğünün kontrol edilmesi gerekiyor. "diye konuştu.
Seminer sonunda İlhan Tohumcu`ya meslek yüksek okulu müdürü Prof. Dr. Halit ORHAN tarafından plaket verildi, 
Seminer soru-cevap kısmıyla sona erdi.


Okunma Sayısı: 171

Erzurum Şube Kaynaklı Düzenlenmiş Eğitimler-Seminerler »
Tüm Düzenlenmiş Eğitimler-Seminerler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.